پایان رکود اقتصادی ایران

پایان رکود اقتصادی ایران

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود اعلام کرد اقتصاد ایران سال گذشته رشد مثبت داشته است.


صندوق بین المللی پول گزارش بازبینی شده خود از وضعیت اقتصادی کشورهای مختلف را بروزرسانی کرد که قسمت مربوط به ایران، تغییرات قابل توجهی داشته است. در گزارش جدید صندوق بین المللی پول همچنین پیش بینی شده است در سال جاری رشد اقتصادی ایران بیشتر از سال قبل خواهد بود. این نهاد که پیشتر با توجه به تشدید تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران و شیوع گسترده کرونا پیش‌بینی کرده بود رشد اقتصادی ایران در سال 2020 منفی پنج درصد باشد، در گزارش جدید خود رشد نهایی ایران در سال قبل را با اصلاحی قابل توجه، 1.5 درصد اعلام کرد.

اقتصاد ایران در سال های 2019 و 2018 نیز با رشد منفی مواجه و به ترتیب 6.5 و 5.4 درصد کوچک‌تر شده بود و بدین ترتیب رکود اقتصادی ایران در سال 2020 رسما پایان یافته است.

تورم کم می شود

به مانند گزارش قبلی، صندوق بین المللی پول روی عقیده خود مبنی بر کاهشی شدن نرخ تورم ایران استوار مانده است. این نهاد نرخ تورم در ایران را تا پایان امسال 36.5 درصد پیش‌بینی کرده که 1.5 درصد از برآورد قبلی این نهاد بیشتر است. صندوق بین المللی پول هم چنین اعلام کرده است که با از سر گیری روند نزولی نرخ تورم، در سال 2022 شاهد تورم 27.5 درصدی در ایران خواهیم بود.

ایران در سال های 2019 و 2018 به ترتیب تورم های 26 و 25 درصدی را تجربه کرده بود.

تراز حساب جاری

این نهاد تراز حساب جاری ایران را در سال جاری معادل منفی 0.7 درصد از تولید ناخالص داخلی و برای سال 2021 معادل 1.3 درصد از تولید ناخالص داخلی پیش‌بینی کرده است. این برای نخستین بار در طول 10 سال اخیر است که این حساب در ایران منفی می شود. بااین حال ایران کماکان یکی از بهترین شرایط را در بین کشور منطقه و جهان در این زمینه دارد.

نرخ بیکاری

طبق اعلام صندوق بین المللی پول، نرخ بیکاری امسال ایران 11.2 درصد و نرخ بیکاری سال آینده 11.7 درصد خواهد بود.

ایسنا

مطالب مرتبط

متیل استات چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

متیل استات چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

مصوبه مبهم دولت تولید را زمین‌گیر کرد/ صدای بخش خصوصی درآمد
مصوبه مبهم دولت تولید را زمین‌گیر کرد/ صدای بخش خصوصی درآمد

بسپار/ایران پلیمر ابلاغ ناقص و مبهم حقوق گمرکی، مبنای ارز محاسباتی کالاهای وارداتی که عمده آن مواد اولیه تولید و بنگا‌ه‌های اقتصادی است در سال تولید، مانع شده تا جایی که صدای نمایندگان بخش خصوصی ر ...

شرکت صنایع شیمیایی و رنگسازی پاک طیف نگار که با برند پاک لاک شناخته می‌شود پیشینه‌ای بیش از 40 سال اشتغال در زمینه‌‌ی رنگ و مواد شیمیایی داشته و فعالیت خود را در زمینه‌ی تولید، از سال 1372 آغاز نموده و رفته رفته حوزه‌ی فعالیت خود را در تولید رنگ و مواد شیمیایی گسترش داده است.

دفتر مرکــزی : تهـــران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، کوچه سینا، شماره 1729 ، واحــــد 8

22238905-6

info@paklac.com

تمامی حقوق این وب‌سایت نزد شرکت پاک طیف نگار محفوظ می‌باشد