رنگ های ساختمانی - رنگ های صنعتی - رنگ های صنایع چوبی تینر پاک لاک بوتیل استات - متیل استات - اتیل استات

جزئیات مقاله

  • چاپ
  • ارسال به دوستان
  •  
  •  

رنگ های مورد استفاده در صنایع چوبرنگ های شفاف

این نوع از رنگ ها علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لایه شفافی را بر روی چوب به وجود می آورد بدون آن که در نقش و موج چوب تغییری ایجاد کند. و به دسته های زیر تقسیم می شود:


 

رنگ لاک و الکل: لاک ازحشره ای به نام کوکوس لاکا به دست می آید. این حشره بعد از مکیدن شیره درختان محلی (انجیر)، مایع قهوه ای رنگی از خود ترشح می کند. این مایع پس از تصفیه شدن در بازار به عنوان لاک به فروش می رسد. بهترین نوع لاک به رنگ زرد روشن تا زرد مایل به نارنجی است که در این صورت آن را شلاک می نامند. در عمل لاک و الکل کاری لاک را در الکل حل می کنند و هر چه درجه خلوص آن بالاتر باشد لاک بهتر در الکل حل خواهد شد. رنگ لاک و الکل را در سه مرحله به کار می زنند:

 

1_ رنگ دسته اول (بوم کردن) برای پر کردن خلل و فرج چوب

 

2_ رنگ دسته دوم (پوشش) برای ایجاد کردن قشر رنگ روی سطح کار

 

3_ رنگ دسته سوم (پرداخت) برای صاف کردن روی رنگ ایجاد شده

 

برای زدن لاک و الکل بر روی چوب معمولاً از کهنه رنگ کاری استفاده می شود. لاک و الکل در مقابل اسید، رطوبت، و حرارت مقاوم نیست. چنانچه آب بر روی آن ریخته شود لکه سفیدی بر روی آن باقی می ماند.

 

سیلر

 

مایعی است کرم رنگ و شفاف و برای غیر قابل نفوذ کردن خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهایی (کیلر) به کار می رود. پس از استعمال سیلر و خشک شدن آن قابلیت جذب رنگ کم می شود و باعث سختی رنگ نهایی می شود. سیلر را به وسیله تینر فوری رقیق نموده و به وسیله پستوله و قلم مو و بر روی چوب پاشیده می شود.

 

کیلر

 

رنگی است شفاف که به عنوان رنگ نهایی، و همراه سیلر مورد مصرف قرار می گیرد. حلال این رنگ تینر فوری است. کیلر با استفاده از پیستوله و قلمو بر روی سطح چوب پاچیده می شود. کیلر به دو صورت کیلر مات وکیلر براق وجود دارد .

 

رنگ های پلی استر

 

 پلی استر رنگی است شفاف و بی رنگ. این رنگ در تینرهای فوری بسیار قوی حل می شود. رنگ های پلی استر در مقابل رطوبت، حرارت، الکلها، اسیدها، روغن و چربی، مرکب و جوهر تا حدودی مقاوم هستند. پلی استر خود به دو دسته نیم پلی استر و پلی استر تقسیم می شود.

 

نیم پلی استر: جزو رنگ های نیمه هوا خشک هستند و از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغن های کوتاه، اوره فرمالدئید) حلال (اتیلن) و سخت کننده (پاراتولوئن) تشکیل یافته است. این رنگ ها پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه می شوند.

 

پلی استر: این رنگ ها از یک جزء ماده اصلی رنگ و یک جزء هاردنر (سخت کننده) تشکیل شده اند و ماده رقیق کننده ای ندارد و به علت اینکه در اثر رقیق نشدن تبخیر نمی شود، لذا ضخامت لاک به همان ضخامت اصلی روی کار باقی می ماند. این دسته از لاک ها فوق العاده شفاف هستند. در مورد چوب هایی که شیرابه دارند نمی توان پلی استر را به خوبی به کار برد. زیرا این چوب ها به سادگی خشک نمی شوند و به خوبی لاک را نمی پذیرند.

 

روغن جلا

 

رنگی است قهوه ای روشن تا متمایل به قرمز که به عنوان رنگ نهایی مورد مصرف قرار می گیرد. این رنگ به تنهایی یا همراه با سیلر و کیلر یا لاک و الکل به عنوان براق کننده مورد استفاده قرار می گیرد. روغن جلا در مقابل آب و حرارت زیاد و رطوبت مقاوم نیست.

 

رنگهای غیر شفاف

 

عبارت است از مایع رنگینی که روی سطح چوب را می پوشاند. این مایع رنگین پس از خشک شدن به شکل یک قشر سخت و غیر شفاف روی چوب باقی می ماند و به کلی نقش چوب را می پوشاند و تشخیص چوب را غیر ممکن می کند. رنگ های غیر شفاف خود به دسته های زیر تقسیم می شوند:

رنگ روغنی: رنگ روغنی ترکیبی است از پودر رنگ، حلال، روغن جلا، اسکاتیف، مواد انعطاف دهنده و غیره است که به نوع پودر رنگ دارای رنگ های متفاوتی است. رنگ روغنی به دو دسته مات و براق تقسیم می شود. برای زدن رنگ روغنی لازم است سطح چوب را به روغن الیف آغشته و سپس با بتونه روغنی پر نموده و آن را رنگ نمود. حلال این نوع از رنگ ها تینر روغنی می باشد. از این رنگ برای مصارفی که در معرض رطوبت قرار می گیرند مانند: در و پنجره های ساختمان، کابینت آشپز خانه و کلاً اشیای قابل شستشو استفاده می شود.

 

1. انامل

 

نوعی جلای غیر شفاف است که بافت چوبی را مخفی می کند و در عوض رنگ مطلوبی به آن می دهد. انامل خیلی سخت و دارای قابلیت ارتجاعی خوبی می باشد. این جلا در مقابل تغییرات آب و هوایی مقاوم است. انامل را می توان به وسیله تینر رقیق کرد.

 

2. رنگ پلاستیک

ماده اصلی این رنگ ها مواد شیمیایی پلاستیکی است که در آب قابل حل است. این رنگ ها در مقابل رطوبت و حرارت دوام ندارند. از این رنگ ها روی سطوح گچی و سیمانی و ... استفاده می شود.


  • عضویت رایگان
  • ثبت رایگان مقالات
  • ثبت رایگان تصاویر در آلبوم اختصاصی
  • ثبت رایگان پیوند در بخش پیوندها


عضویت در خبرنامه
ارسال به دوستان