میزان تقاضای رنگ در جهان

میزان تقاضای رنگ در جهان

قاره آسیا بیش از 70 درصد از میزان رشد کلی در زمینه حجم تولید را بر عهده دارد. سهم قاره آسیا از کل بازار مصرف جهانی در حال حاضر 40 درصد است که انتظار می‌رود به‌بیش از 50 درصد تا سال 2030 افزایش یابد (یعنی 40 درصد از 27 میلیارد لیتر حجم پوشش‌ها در جهان در این منطقه به‌مصرف می‌رسد. توجه کنید که بابت مقایسه، وزن پوشش‌های پودری به‌حجم تبدیل می‌شود. در این مورد، هر کیلوگرم پوشش پودری معادل 5/1 لیتر محاسبه گردیده است). به‌دلیل رشد سریع بازار آسیا خصوصاً چین و هند، بسیاری از شرکت‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی، تلاش می‌کنند تا ساخت پوشش‌های جدید و احداث کارخانجات تولید مواد اولیه، در این منطقه انجام گیرد (هم‌اکنون 20 شرکت بزرگ بین‌المللی مواد پوششی در چین، واحدهای تولیدی احداث کرده و به‌مشارکت پرداخته‌اند). تولید رنگ و پوشش در کشور چین در سال 2012 بیش از 12 میلیون تن بوده است که نسبت‌به سال قبل تا 8/11 درصد رشد را نشان می‌دهند. در سال 2012 کل مجموع درخواست برای رنگ در کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، معادل 36 درصد حجم درخواست جهانی بوده است.

در سال‌های 1993 تا 2003 تقاضا برای رنگ در سطح جهان بیشتر از سوی کشورهای رشد یافته صنعتی بود به‌طوری که این کشورها تقریباً یک سوم مصرف جهان را به‌خود اختصاص داده بودند، در صورتی‌که از سال 2003 تاکنون، بیشترین افزایش مصرف در کشورهای در حال توسعه (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) که دارای رشد اقتصادی قابل توجه در مقایسه با کشورهای صنعتی پیشرفته می‌باشند، ثبت گردیده است. تقاضا برای رنگ‌های ساختمانی در کشورهای توسعه یافته در وضعیت فعلی عمدتاً به رنگ‌های تعمیراتی یا برای تجدید رنگ‌آمیزی و پوشش‌هایی که در ارتباط با مدرن سازی ساختمان‌ها مصرف می‌شود، است و این در حالی است که در کشورهای روبه رشد، پروژه‌های ساختمان‌سازی و در نتیجه مصرف رنگ، به‌طور قابل توجه‌ای در حال افزایش است. در مقیاس جهانی، سرعت رشد تولید ناخالص داخلی و تقاضا برای رنگ و پوشش تقریباً یکسان است. البته این الگو برای اقتصادهای بالغ و نوظهور کمی متفاوت است. مثلاً در اقتصادهای بالغ (نظیر آلمان) عواملی نظیر کاهش ضایعات پوشش، اصلاح و بهبود جنبه‌های اقتصادی پوشش‌های سطح و استفاده از فرآیندهایی که نیاز به پوشش‌دهی را کمتر می‌کنند، موجب گردیده است، حجم مصرف پوشش‌ها به‌تدریج کاهش یابد (با توجه به قوانین سخت‌گیرانه زیست محیطی در کشورهای پیشرفته، فن‌آوری‌های نوین باعث کاهش مصرف ضخامت قشر رنگ اعمال شده و همچنین دوام طولانی‌تر رنگ‌ها، شده است). به‌طور کلی، با اجرای قوانین زیست محیطی و توسعه فن آوری‌های تجدیدپذیر و استفاده از ترکیبات پر جامدتر با کارایی نهایی بالاتر، میزان حجم مصرف رنگ، کاهش می‌یابد. در آلمان، تقریباً 25 هزار نفر در 250 شرکت تولیدی رنگ و رزین مشغول به‌فعالیت هستند. فروش سالانه کل صنعت رنگ و پوشش آلمان حدود 7 میلیارد یورو است. در سال 2012، 30 درصد کل فروش پوشش‌ها در آلمان، رنگ‌های صنعتی، 16 درصد رنگهای نمای بیرونی ساختمان، 12 درصد رنگ‌های کارخانه‌ای خودرو و 10 درصد رنگ‌های داخلی ساختمان گزارش شده است.

میزان تقاضای پوشش‌ها، متاثر از عوامل متعدد اقتصادی است. به عنوان مثال، میزان درخواست پوشش‌های تزئینی تحت تاثیر حجم ساختمان‌سازی و عوامل کلی موثر بر آن است. میزان تقاضا برای پوشش‌های صنعتی در درجه اول، تابع حجم تولیدات کارخانه‌ای نظیر خودروسازها، وسایل خانگی، بسته‌بندی و غیره است. ارزش بازار رنگ و پوشش آمریکا مطابق پیش‌بینی موسسه Freedonia در سال 2015 به‌بیش از 26 میلیارد دلار می‌رسد و میزان ارزش پوشش‌های ساختمانی تقریباً دو برابر پوشش‌های صنعتی خواهد بود و رشد پوشش‌های ساختمانی طی سال‌های 2010 الی 2015 به‌طور میانگین، سالانه 8/10 درصد بوده است. هنوز هم پوشش‌های ساختمانی مورد استفاده در داخل بنا نسبت به پوشش‌های بیرون بنا، کاربرد گسترده‎‌تری دارند و از آن‌جایی که زمینه‌های رشد داخل بنا به‌مراتب بیشتر از خارج بناست، لذا انتظار رشد بیشتری برای آن می‌رود. بالا رفتن کارایی پوشش‌ها، افزایش میزان پوشانندگی در واحد حجم و ورود مواد جدید ساختمانی، مواردی هستند که توسعه و کاربرد پوشش‌های ساختمانی بیرون بنا را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند. مثلاً مواد ساختمانی وینیلی که به‌تدریج جایگزین سیمان تقویت شده با الیاف می‌شوند نیازی به‌رنگ کردن ندارند. به هر نسبت که سیمان تقویت شده بیشتر استفاده شود، به‌همان نسبت پوشش بیشتری مصرف خواهد شد. همچنین با وجود حجم تولیدات وسایل نقلیه افزایش یافته (طی سال‌های 2010 الی 2015) این صنعت به‌سوی تولید وسایل نقلیه کم‌مصرف‌تر پیش می‌رود که حاصل آن، وسایل نقلیه سبک و کوچک‌تر است. به این ترتیب با وجودی که تعداد وسایل نقلیه‌ای که قرار است پوشش داده شود، فزونی می‌یابد اما میزان پوشش به‌کار رفته برای پوشش‌دهی هر خودرو، کمتر خواهد شد. در سال 2013، دوازده شرکت بزرگ تولیدکننده رنگ و پوشش، 46 درصد از سهم بازار جهانی را به خود اختصاص داده بودند. بر اساس تحقیقات نشریه آمریکایی Coating World، لیست 87 شرکت بزرگ جهانی با فروش رنگ و پوشش بالای 100 میلیون دلار در سال 2014 معرفی گردیدند. نکته جالب توجه این که، کشورهای پیشرفته در زمینه صنعت رنگ و پوشش نظیر: هلند، سوئد و نروژ تنها 1 شرکت در این لیست دارند که نشان می‌دهد در این کشورها، ادغام کارخانجات برای بزرگ‌سازی و برندسازی صورت گرفته است. متاسفانه در این لیست، هیچ شرکتی کشورمان قرار ندارد. تعدد تولیدکنندگان در ایران باعث گردیده که هیچ شرکت ایرانی در اشل جهانی مطرح نباشد. پیش‌بینی می‌شود در سال 2030 میلادی ارزش کل بازار به 134 میلیارد یورو افزایش یابد.

مطالب مرتبط

انواع رنگ در صنعت مبلمان
انواع رنگ در صنعت مبلمان

مبلمان یکی از تاثیرگذارترین اجزا در دکوراسیون منزل است به همین دلیل باید در انتخاب رنگ چوب و همچنین پارچه مبلمان چرا رنگ مبل در خانه مهم است؟ رنگ های چوب مبلمان بسیار متفاوت بوده و بستگی به سلیق ...

blog
blog

مقدمه احتمالا، در حالیکه در جستجوی یک پروژه جدید از طریق اینترنت هستید، میزهای رزینی زیبا با جلوه آبشارهای خیره کننده، دریای مواج، طرح کهکشانی و … مشاهده کرده اید. بسیاری از این محصولات را می توا ...

همه چیز درباره لاک ناخن
همه چیز درباره لاک ناخن

لاک از جمله وسایلی است که انواع و اقسامش روی میز آرایش هر خانمی پیدا می‌شود؛ به خصوص که در این محصول، علاوه بر تنوع رنگ، تنوع غلظت و مدل هم وجود دارد. برخی لاک‌ها فقط رنگ دارند و برخی اکلیلی هستند.

شرکت صنایع شیمیایی و رنگسازی پاک طیف نگار که با برند پاک لاک شناخته می‌شود پیشینه‌ای بیش از 40 سال اشتغال در زمینه‌‌ی رنگ و مواد شیمیایی داشته و فعالیت خود را در زمینه‌ی تولید، از سال 1372 آغاز نموده و رفته رفته حوزه‌ی فعالیت خود را در تولید رنگ و مواد شیمیایی گسترش داده است.

دفتر مرکــزی : تهـــران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، کوچه سینا، شماره 1729 ، واحــــد 8

22238905-6

info@paklac.com

تمامی حقوق این وب‌سایت نزد شرکت پاک طیف نگار محفوظ می‌باشد