روانشناسی رنگ خودروها

روانشناسی رنگ خودروها

این موضوع را به شکل شفاف ‌تری می‌توان در تاثیر رنگ‌ در لباس آدم‌ها مشاهده کرد. مسلما برای هر کسی مهم است که لباسش چه رنگی باشد و چه رنگی بپوشد که به او بیاید. مثلا گفته می‌شود برای اینکه روزها فعال‌تر و شادتر باشید و با انرژی بیشتری کارتان را پی بگیرید باید از پیراهن‌های قرمز استفاده کنید. یا برای مثال اگر می‌خواهید در روز با اشتها باشید و از خوردن و آشامیدن لذت ببرید زرد و نارنجی به تن کنید. یا برای مثال برای شادابی در طول روز لباس سبز به تن کنید. همه این موارد به خوبی نشان می‌دهد که رنگ چه تاثیری بر انسان و حال و اوضاع اطرافش می‌گذارد. حال همین شرایط را می‌توان در بازار خودرو مشاهده کرد. اگر دقت کرده‌ باشید شرکت فراری بیشتر خودروهای خود را به رنگ قرمز یا زرد تولید می‌کند. آمار خودروهای شاسی‌بلندی که با رنگ تیره- مشکی، قهوه‌ای یا سرمه‌ای- تولید شده‌اند بر خودروهایی که رنگ روشن داشته‌اند می‌چربد. دلیل این موضوع چه می‌تواند باشد.

اکثر فراری‌ها قرمزند چون…

رنگ قرمز رنگی پرهیجان، خشمگین و پرحرارت است که می‌تواند نشان دهنده سرعت و قدرت باشد. حال باید گریزی بزنیم به مشخصات فنی خودروهای فراری! فراری‌ها خودروهای به شدت پرسرعتی هستند که از لحاظ موتور بسیار قوی‌ عمل می‌کنند. این خودرو می‌تواند در مدت زمان نزدیک به 3 ثانیه از سرعت 0 به 100 کیلومتر برسد و آسفالت را از جا بکند. با توصیفاتی که از رنگ‌ها شد مشخص است که تنها رنگ قرمز و زرد هستند که می‌توانند حق این ماشین را ادا کنند. این دو رنگ را برخی به رنگ‌های آتش تشبیه کرده‌اند. رنگ‌های آتش یعنی همان زرد و قرمز جزو رنگ‌هایی هستند که در شعله آتش دیده می‌شوند. قطعا رنگ قرمز می‌تواند به خوبی نشان دهنده سرعت و قدرت این خودروهای پرسرعت باشد. البته فقط فراری نیست که متوجه این موضوع شده بلکه بسیاری از کمپانی‌هایی که خودروهایی سرعتی می‌سازند از این فوت‌وفن برای فروش خودروهایشان استفاده می‌کنند.

شاسی‌بلندها عموما تیره‌اند چون …

برای پاسخ به این سوال که چرا خودروهای شاسی‌بلند بیشتر تیره‌ رنگ هستند باید به خصوصیات رنگ‌های تیره از جمله مشکی و سرمه‌ای اشاره کرد. این رنگ‌ها عموما جاذبه و ابهت ایجاد می‌کنند و عموما موجب بزرگ‌ به نظر آمدن افراد می‌شوند. برای خودروهای شاسی‌بلند بیشتر رنگ‌های تیره استفاده می‌شود تا ابهت و بزرگی آنها بیشتر به چشم بیاید. در برخی کشورها خودروهای شاسی‌بلند مشکی قیمت گران‌تری نسبت به دیگر رنگ‌ها دارند و در برخی کشورهای دیگر -از جمله کشور خودمان- هم رنگ سفید قیمت بالاتری نسبت به دیگر رنگ‌ها دارد. حال چرا رنگ سفید بیشتر در ایران می‌فروشد؟

خودروهای سفید گران‌ترند چون …

بسیاری از فعالان بازار خودرو دلیل گران‌تر بودن خودروهای سفید در ایران نظری ساده و عامیانه دارند. آن هم اینکه رنگ سفید مد است و از سادگی دلچسبی برخوردار است. این افراد آنچنان بی‌راه نمی‌گویند چون ایرانی‌هایی که بیشتر به خرید خودروی سفید رنگ‌ راغب هستند مد و عشق‌و علاقه به خودروهای سفید را دلیل این موضوع می‌دانند. ولی قضیه به اینجا ختم نمی‌شود. برخی می‌گویند چون ایران جزو کشورهای گرم و خشک است و همچنین شست‌وشوی خودرو با آب شرب آنچنان کار درستی نیست مردم ترجیح می‌دهند خودروی سفید داشته باشند تا گرد و خاک روی آن به چشم نیاید و خودرو کثیف جلوه نکند. برعکس خودروهای تیره به راحتی کثیفی و گردآلودبودن خود را نشان می‌دهند. البته در همین ایران اکنون رنگ‌های جدیدتر و جالب‌تری مثل صورتی و بنفش و سبز هم مد شده است که بیشتر بر روی خودروهای کوچک و جمع‌وجور به چشم می‌آید. دلیل ان هم فانتزی بودن این رنگ‌هاست که بیشتر بر روی خودروی‌ها کوچک می‌نشیند و خود را نشان می‌دهد.

مطالب مرتبط

انواع رنگ در صنعت مبلمان
انواع رنگ در صنعت مبلمان

مبلمان یکی از تاثیرگذارترین اجزا در دکوراسیون منزل است به همین دلیل باید در انتخاب رنگ چوب و همچنین پارچه مبلمان چرا رنگ مبل در خانه مهم است؟ رنگ های چوب مبلمان بسیار متفاوت بوده و بستگی به سلیق ...

blog
blog

مقدمه احتمالا، در حالیکه در جستجوی یک پروژه جدید از طریق اینترنت هستید، میزهای رزینی زیبا با جلوه آبشارهای خیره کننده، دریای مواج، طرح کهکشانی و … مشاهده کرده اید. بسیاری از این محصولات را می توا ...

همه چیز درباره لاک ناخن
همه چیز درباره لاک ناخن

لاک از جمله وسایلی است که انواع و اقسامش روی میز آرایش هر خانمی پیدا می‌شود؛ به خصوص که در این محصول، علاوه بر تنوع رنگ، تنوع غلظت و مدل هم وجود دارد. برخی لاک‌ها فقط رنگ دارند و برخی اکلیلی هستند.

شرکت صنایع شیمیایی و رنگسازی پاک طیف نگار که با برند پاک لاک شناخته می‌شود پیشینه‌ای بیش از 40 سال اشتغال در زمینه‌‌ی رنگ و مواد شیمیایی داشته و فعالیت خود را در زمینه‌ی تولید، از سال 1372 آغاز نموده و رفته رفته حوزه‌ی فعالیت خود را در تولید رنگ و مواد شیمیایی گسترش داده است.

دفتر مرکــزی : تهـــران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، کوچه سینا، شماره 1729 ، واحــــد 8

22238905-6

info@paklac.com

تمامی حقوق این وب‌سایت نزد شرکت پاک طیف نگار محفوظ می‌باشد