رنگ های ساختمانی - رنگ های صنعتی - رنگ های صنایع چوبی تینر پاک لاک بوتیل استات - متیل استات - اتیل استات

جزئیات خبر


سامانه ثامن چیست؟کارگزاری ها طبق اعلام پتروشیمی ها در حال اطلاع رسانی به خریداران محصولات پتروشیمی هستند که باید از سامانه ثامن کد رهگیری صورتحساب های صادر شده گرفته شود.


در فقره آخر، پتروشیمی نویدزرشیمی از مشتریان خود خواسته است مطابق دستورالعمل سازمان امور مالیاتی، مبنی بر صدور صورتحساب الکترونیکی در سامانه ثامن و تأیید صورتحساب های فوق توسط خریداران و الزام دریافت کد رهگیری صورتحساب های صادر شده، اقدام کنند.

آدرس سامانه ثامن چیست؟

نشانی www.oil169.ir درگاه ورود به سامانه ثامن است که از همان کدکاربری و رمز عبور سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی یعنی www.tax.gov.ir می توان به سامانه ثامن وارد شد.

اما دلیل شکل گیری ثامن چه بود؟

سامانه ثامن از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز راه اندازی شده و هدف اصلی ثامن این است تا از یک سیستم کنترلی و هزینه بر برای جلوگیری از قاچاق محصولات نفتی و پتروشیمی به سمت سیستم نظارتی حرکت کند.

این سامانه شرایطی را مهیا می کند تا تمامی معاملات فرآورده‌ها و مشتقات نفتی و پتروشیمی از مبدا تولید تا صادرات ثبت و قابل رهگیری باشد؛ بنابراین راه اندازی این سیستم نظارتی یکپارچه، نیازمند سامانه ای بود تا اطلاعات تولید و توزیع فرآورده های نفتی و پتروشیمی در آن ثبت شود که بورس کالای ایران نیز به عنوان یکی از بازوی های اصلی اطلاعاتی به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کمک می کند.

بورس کالا یکی از تغذیه کنندگان این سیستم و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز متولی آن است. از آنجا که بخش عمده ای از محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی در بورس کالای ایران مورد معامله قرار می گیرند، بورس کالا توانسته است شفافیت بسیار خوبی را در این حوزه ایجاد کند.

بنابراین اطلاعاتی از بدو تولید پالایشگاه، بارگیری محصولات و در نهایت نحوه انتقال آن در سامانه ثامن ثبت می شود تا اینکه به محصولات پایین دستی تبدیل شده و در سیستم توزیع قرار بگیرند.

یکی دیگر از مزیت های این سامانه، کمک به مالیات است زیرا زمانی که محصولات پتروشیمی و مشتقات نفتی به فروش می روند و تبدیل به ارزش افزوده بالاتر می شوند، مالیات بر ارزش افزوده و شفافیت حوزه مالیاتی هم مطرح می شود، لذا یکی دیگر از ارگان هایی که می تواند از این سامانه بهره برداری کند سازمان امور مالیاتی است.

این سازمان می تواند مطمئن باشد مالیات فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی که به فروش رفته و در زنجیره تولید به مواد با ارزش افزوده بالاتر تبدیل شده است، اخذ شده و فرار مالیاتی وجود ندارد.

اطلاعات تولیدکننده از بدو خوراک مواد نفتی، اطلاعات حمل و نقل و توزیع و نیز اطلاعات مصرف کننده و یا صادرات انجام شده همگی در سامانه ثامن ثبت خواهد شد.

ثامن سامانه ای است که استفاده کنندگان از آن می توانند از آن به نفع اقتصاد بهره برداری کنند به طوری که سازمان امور مالیاتی، ستاد سوخت و ستاد قاچاق کالا و ارز از این سامانه داده های ارزشمندی دریافت می کنند که البته هر یک از این نهادها باید آورده ای برای این سامانه داشته باشند تا اطلاعاتی جامع با همکاری همه نهادهای جمع آوری شود.عضویت در خبرنامه
ارسال به دوستان