کنترل مقاومت رنگ، عاملی در فرمولاسیون

کنترل مقاومت رنگ، عاملی در فرمولاسیون

فرمولاسیون رنگ علاوه بر تأمین نیاز مشتری از نظر زمان خشک شدن، دوام، شفافیت و غیره باید از نظر مقاومت نیز در محدوده قابل قبول قرار گیرد. مقاومت الکتریکی مشخصه ای است که باید در فرمولاسیون رنگ لحاظ شود. ثابت شده است که بیشتر مواد می توانند با وجود داشتن مقاومت مناسب، سایر انتظارات مشتری را نیز برآورده کنند. ما به این نتیجه رسیده ایم که هیچ ویژگی به تنهایی نمی تواند قابلیت پاشش انواع رنگها را در حد مطلوب تأمین کند. در حالیکه با انتخاب حلال مناسب و در نتیجه تنظیم مقاومت الکترواستاتیک می توان قابلیت پاشش بسیاری از رنگها را از طریق فرآیند الکترواستاتیکی بهبود بخشید.

طبقه بندی حلال ها:

جهت مصارف الکترواستاتیک حلالها به دو دسته قطبی و غیرقطبی طبقه بندی می شوند، تفاوت قطبیت در حلالهای مختلف جهت تنظیم کردن رزیستیویتی(مقاومت الکتریکی) ترکیبات رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. حلالهای غیر قطبی خوب اسپری نمی شوند. این حلالها شامل هیدروکربنهای آروماتیک و آلیفاتیک، حلالهای کلردار و ترپنها هستند. اضافه کردن حلالهای قطبی سازگار با مواد پوشش اولیه قابلیت اسپری الکترواستاتیک را بهبود می بخشد. حلالهای قطبی شامل کتونها، الکلها، گلیکول اترها، استرها و نیترو پارافینها می باشند.

راهنمای ویسکوزیته:

فرمول اولیه رنگ باید ویسکوزیته بالا داشته باشد(ترجیحاً بیش از 50 ثانیه روی فوردکاپ شماره 4) تا بعد از اضافه کردن حلال، محتوای جامد آن درحد قابل قبول باشد. معمولا بهتر است تنظیم ویسکوزیته بعد از مقاومت انجام شود ، چون ویسکوزیته در قابلیت پاشش الکترواستاتیک نقش کمتری دارد.

روش تنظیم مقاومت الکتریکی در فرمول رنگ:

1-نمونه رنگ را با ویسکوزیته بالا ترجیحاً بیش از 50 ثانیه با فوردکاپ شماره 4 فرموله کنید.

2-بعد از میکس کامل، مقاومت رنگ رقیق نشده را با یکی از وسایل زیر که در دسترس است اندازه بگیرید. تجهیزات تست رنگ 01-76652) تجهیزات تست رنگ (02-76652) تجهیزات تست رنگ (03-76652) تجهیزات تست رنگ (04-76652) رنگ سنج (00-70408) دستورالعمل مراحل آزمایش را با استفاده از تجهیزات فوق دنبال کنید. عدد مقاومت را یادداشت کنید. اگر مقاومت بالاتر از عدد پیشنهاد شده در شکل 1 بود به مراحل 3 و 4 بروید. اگر کمتر بود به مرحله 5 بروید.

3-کمترین مقدار حلالهای قطبی مرجع را اضافه کنید تا به مقاومت مطلوب برسید.ممکن است انجام چندین تست در این مرحله ضروری باشد.

4-با اضافه کردن حداقل مقدار حلال غیرقطبی، ویسکوزیته را تنظیم کنید تا ویژگی های جریان فیلم مطلوب بدست آید.

5-اگر مقاومت اندازه گیری شده پائین تر از حد مطلوب بود، حلال غیر قطبی اضافه کنید تا مقاومت تنطیم شود.

تنظیم مقاومت از طریق انتخاب حلال حلالهای غیر قطبی ممکن است به عنوان حجم دهنده استفاده شوند تا ویسکوزیته رنگ یا سیالیت تغییر کند بدون اینکه تغییر جدی در مقاومت الکتریکی مخلوط ایجاد شود. رنگهایی که مقاومت الکتریک پایین دارند مانند محلولهای وینیل و مواد نیتروسلولز ازاین قاعده مستثنی هستند. رسانائی این ترکیبات ویژه ممکن است گاهی با اضافه کردن حلالهای غیر قطبی کاهش یابد. عموماً، افزودن حلالهای با قطبیت بالا باعث کاهش شدید مقاومت مخلوط می شود، حلالهای با قطبیت متوسط مقاومت رانسبتا کم میکند و بدین ترتیب قطبیت حلال با مقاومت الکترواستاتیک رنگ رابطه معکوس دارد.

موارد استثناء:

بدلیل واکنشهای پیچیده بین حلالها، رزینها و ارتباط دهنده ها ممکن است حلالی با یک قطبیت مشخص مقاومت رنگ را بیش از یک حلال قطبی تر ازخود کاهش دهد. از آنجا که این واکنشها همیشه قابل پیش بینی نیستند، تنطیم مقاومت لزوماً یک فرآیند آزمون و خطای هدایت شده است. راهنمای ترکیبات رنگ:

مقاومت الکتریکی رنگهای آلکیدی حاوی

short oil و مقادیر کم رزینهای بسیار قطبی مثل آمینو رزینها، اپوکسی یا فنولیک، با اضافه کردن حلال به خوبی تنظیم می شود. لاکهای هوا خشک و مواد مشابه که سریع خشک می شوند معمولاً حاوی مقادیری حلال قطبی هستند که مقاومت آنها کمتراز حد مطلوب است. در این موارد افزودن حداکثر مقدار مجاز رقیق کننده های غیرقطبی (مثلاً: جایگزین کردن استرها، کتونها) قدرت اسپری کردن را بهبود می بخشد. اگررنگهای هیدروکربنی درست قبل از مصرف با حلالهای قطبی قوی رقیق شوند، کلوئیدهای موجود در آن بهتر پخش می شوند. رقیق سازی با حلالهای قطبی ضعیف نیز اگر مدتی قبل از استفاده انجام شود، به انتشار رزینها کمک می کند. مقاومت الکترکی اکثر رنگهایی که حاوی رنگدانه فراوان یا بایندر (ارتباط دهنده) غیرقطبی هستند، مثل روغن بزرک ، آلکیدهای استایرن، لاکهای بر پایه رزینهای هیدروکربن مانند لاستیکهای حلقوی یا کوپلیمرهای بوتیلن و آلکیدهای long oil ، با تنظیم حلال تا حدودی افزایش می یابد . همچنین مصرف افزودنی های تغلیظ شده باعث بهبود قابلیت پاشش می گردد.

ترجمه: واحد تحقیقات شرکت پاک لاک 

منبع: www.finishingbrands.com.pl

مطالب مرتبط

انواع رنگ در صنعت مبلمان
انواع رنگ در صنعت مبلمان

مبلمان یکی از تاثیرگذارترین اجزا در دکوراسیون منزل است به همین دلیل باید در انتخاب رنگ چوب و همچنین پارچه مبلمان چرا رنگ مبل در خانه مهم است؟ رنگ های چوب مبلمان بسیار متفاوت بوده و بستگی به سلیق ...

blog
blog

مقدمه احتمالا، در حالیکه در جستجوی یک پروژه جدید از طریق اینترنت هستید، میزهای رزینی زیبا با جلوه آبشارهای خیره کننده، دریای مواج، طرح کهکشانی و … مشاهده کرده اید. بسیاری از این محصولات را می توا ...

همه چیز درباره لاک ناخن
همه چیز درباره لاک ناخن

لاک از جمله وسایلی است که انواع و اقسامش روی میز آرایش هر خانمی پیدا می‌شود؛ به خصوص که در این محصول، علاوه بر تنوع رنگ، تنوع غلظت و مدل هم وجود دارد. برخی لاک‌ها فقط رنگ دارند و برخی اکلیلی هستند.

شرکت صنایع شیمیایی و رنگسازی پاک طیف نگار که با برند پاک لاک شناخته می‌شود پیشینه‌ای بیش از 40 سال اشتغال در زمینه‌‌ی رنگ و مواد شیمیایی داشته و فعالیت خود را در زمینه‌ی تولید، از سال 1372 آغاز نموده و رفته رفته حوزه‌ی فعالیت خود را در تولید رنگ و مواد شیمیایی گسترش داده است.

دفتر مرکــزی : تهـــران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، کوچه سینا، شماره 1729 ، واحــــد 8

22238905-6

info@paklac.com

تمامی حقوق این وب‌سایت نزد شرکت پاک طیف نگار محفوظ می‌باشد