ترکیبات موجود در رنگ‌ های اتومبیل

ترکیبات موجود در رنگ‌ های اتومبیل

در رنگ های اتومبیلی سه ماده اصلی وجود دارد:
1-رزین 2-پیگمان 3-حلال رزین عاملی است که پیگمان ها را در حالت تعلیق کنار هم نگه می دارد و باعث چسبندگی رنگ به سطح مورد نظر می شود. پیگمان، پودری شبیه بتون و شامل 100 رنگ یا تونر است و بصورت رنگهای متالیک و صدفی در بازار موجود می باشد. حلال عاملی است که باعث سیالیت رنگ می شود . بدون حلال ویسکوزیته رنگ بالامی رود و انتقال آن از ظرفی به ظرف دیگر مشکل است.
اکنون با شناختن سه ماده اصلی می توانیم در مورد سیستمهای مختلف رنگ و کاربرد آنها بحث کنیم.
تا سال1985 اکثر اتومبیلها با رنگهای تک جزئی رنگ آمیزی می شد که مشکلاتی را در تطبیق رنگ بوجود می آورد، زیرا در رنگهای متالیک تک جزئی، فیلم رنگ از یک لایه مرکب از رزین شفاف، پیگمان، ذرات متالیک و حلال تشکیل می شود.در این رنگها رمز شفافیت سطح، مرطوب نگهداشتن فیلم رنگ در حین کاربرد است. یعنی هنگامی که متالیک روی سطح مرطوب پاشیده می شود، بسمت ته فیلم رنگ جاری شده و در نتیجه رزین شفاف بالا می آید و باعث شفافیت رنگ میشود. از این فرایند امروزه در رنگهای بیس کوت استفاده می شود. با این تفاوت که دیگر نگران شفافیت آن نیستیم، زیرا کلیرکوت اورتان بعنوان پوشش نهائی استفاده شده و شفافیت مورد نیاز را تأمین می کند.
چه عواملی در تطبیق رنگ موثر است؟ حال که مواد اولیه و نحوه کاربرد رنگهای اتومبیل را میدانیم،به شرح مشکلاتی که در حین استفاده از رنگ رخ می دهد می پردازیم. اولین چالش، استاندارد کارخانه است. امروزه کد رنگها بطور متوسط بین 3تا7تناوب دارد. در واقع تناوب بیشتری وجود دارد،اما تولید کنندگان رنگ اتومبیلی جهت سهولت استفاده از اطلاعات پایه آنرا محدود کرده اند. پس چرا تولید کنندگان رنگ اینقدر با هم اختلاف دارند؟ اکثر تولید کنندگان اتومبیل برای تامین رنگ مورد نیاز خود با سه گروه عمده مواجهند. تولید کننده اتومبیل طبق استاندارد یک نمونه رنگ شده را به تامین کنندگان رنگ ارسال می کند. سپس تولید کننده رنگ فرمول رنگ نمونه را با انحراف معیار 5% تولید و آن را به تولید کننده اتومبیل تحویل می دهد. این اولین مشکل است، زیرا ممکن است کارخانه ای روی یک رنگ متالیک آبی استاندارد، 5% سایه مایل به سبز و کارخانه ای دیگر روی همان رنگ،5% سایه مایل به بنفش بیندازد. در نتیجه این دو رنگ در مقایسه با یکدیگر کاملا متفاوتند. به همین دلیل تولید کنندگان رنگ اتومبیل معمولا فرمول استانداردی به پیروی از دو تناوب( جایگزین) تولید می کنند. اگر جایگزینها در دسترس نباشند، نقاش معمولا فرمولهای استاندارد را مخلوط کرده و آن را تینت می کند.
دومین دلیل مغایرت رنگها ، استفاده از رنگهای متالیک است. امروزه رنگهای متالیک به هفت طبقه تقسیم می شوند: خیلی خوب، خوب، متوسط، متوسط ضعیف، ضعیف و خیلی ضعیف. رنگهای متالیک درجه تیرگی و روشنی رنگ ر ا تعیین می کنند و باعث تغییر رنگ در حین کاربرد میشوند. درجه حرارت، ضخامت فیلم رنگ، زمان خشک شدن بین لایه ها، سایز اسپری، سرعت اسپری تفنگی، جنس سطح( پلاستیکی یا فلزی) و رطوبت نیز همگی باعث روشن تر یا تیره تر شدن رنگ می شوند. هرچه زمان خشک شدن بیشتر طول بکشد، رنگ تیره تر خواهد شد. علت این امر شناور شدن پیگمانهاست. ذرات متالیک به سمت ته فیلم رنگ ته نشین می شوند و پیگمانها را به طرف بالا می رانند و باعث تیره تر شدن رنگ می شوند. عوامل فوق فقط به اختلاف در سطح تولید کنندگان اتومبیل اشاره میکند. اگر اتومبیلی سه سال در معرض آفتاب قرار گیرد، چه تغییری در رنگ آن بوجود می آید؟ بسیاری از مردم فکر می کنند که رنگها تغییر نمی کنند. در صورتیکه اگر نگاهی به رنگهای داخلی اتومبیل بیندازید، رنگ اصلی آن در هنگام خرید را مشاهده خواهید کرد. نور خورشید اشعه ماوراء بنفش دارد و بسیاری از پیگمانها را جذب می کند. گاهی اوقات آبی متالیک مایل به سبز می شود و رنگ قرمز به نارنجی یا صورتی متمایل می گردد. درنتیجه کارگاه نقاشی اتومبیل مجبور است رنگ ساخته شده را با رنگ اکسید شده ترکیب کند تا با رنگ قدیمی منطبق شود زیرا رنگ جدید ساخته شده براقتر و تمیز تر است در حالیکه رنگ بقیه اتومبیل مرده بنظر می آید، حتی اگر پولیش شود. یکی دیگر از مشکلات نقاشان اتومبیل پدیده پوست پرتقالی است . این اشکال نیز با استفاده از اسپری تفنگی مناسب، تجهیزات پولیش و بکارگیری تجربه قابل حل است.
ترجمه: بخش تحقیقات شرکت پاک لاک

مطالب مرتبط

انواع رنگ در صنعت مبلمان
انواع رنگ در صنعت مبلمان

مبلمان یکی از تاثیرگذارترین اجزا در دکوراسیون منزل است به همین دلیل باید در انتخاب رنگ چوب و همچنین پارچه مبلمان چرا رنگ مبل در خانه مهم است؟ رنگ های چوب مبلمان بسیار متفاوت بوده و بستگی به سلیق ...

blog
blog

مقدمه احتمالا، در حالیکه در جستجوی یک پروژه جدید از طریق اینترنت هستید، میزهای رزینی زیبا با جلوه آبشارهای خیره کننده، دریای مواج، طرح کهکشانی و … مشاهده کرده اید. بسیاری از این محصولات را می توا ...

همه چیز درباره لاک ناخن
همه چیز درباره لاک ناخن

لاک از جمله وسایلی است که انواع و اقسامش روی میز آرایش هر خانمی پیدا می‌شود؛ به خصوص که در این محصول، علاوه بر تنوع رنگ، تنوع غلظت و مدل هم وجود دارد. برخی لاک‌ها فقط رنگ دارند و برخی اکلیلی هستند.

شرکت صنایع شیمیایی و رنگسازی پاک طیف نگار که با برند پاک لاک شناخته می‌شود پیشینه‌ای بیش از 40 سال اشتغال در زمینه‌‌ی رنگ و مواد شیمیایی داشته و فعالیت خود را در زمینه‌ی تولید، از سال 1372 آغاز نموده و رفته رفته حوزه‌ی فعالیت خود را در تولید رنگ و مواد شیمیایی گسترش داده است.

دفتر مرکــزی : تهـــران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، کوچه سینا، شماره 1729 ، واحــــد 8

22238905-6

info@paklac.com

تمامی حقوق این وب‌سایت نزد شرکت پاک طیف نگار محفوظ می‌باشد