استر چیست؟

استر چیست؟

ترکیبهای اسیدهای کربوکسیلی به فرمول R--COOR ، استر نامیده می‌شود که در آن گروه -R یک گروه آلکیل یا آریل می‌باشد و یک گروه عمده از ترکیبات آلی را تشکیل می‌دهند. استرهای حلقه‌ای نیز که لاکتون نامیده می‌شوند، جزو گروه استرها می‌باشند. * خواص استر استرها غالبا فرار و معطرند و برخی از آنها در میوه‌های رسیده یافت می‌شوند. مثلا استات ایزوپنتیل ، بوی موز است. والرات ایزوپنتیل بوی سیب بوده و پروپیونات ایزوبوتیل ، بوی نیشکر است.
* موارد استفاده از استر خیلی از استرها مانند: متیل استات ،اتیل استات و بوتیل استات ، بعنوان واکنش‌گر و یا حلال و نرم کننده رزینها در آزمایشگاهها و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. * متیل استات با توجه به شرایط موجود در به کار گیری استرها می توان قابلیت آن را تعریف نمود. مثلاً اگر بخواهیم به کار گیری استرها را به عنوان یک حلال مورد توجه قرار دهیم، شرایط سازگاری آن را با دیگر حلالهای به کار رفته در نظر می گیریم و همینطور نسبت مقدار آن و اجزاء دیگر و مجموعه مواردی که قابلیت کیفی و کمی استر مورد نظر را تحت الشعاع قرار می دهند. و یا اینکه در بعضی از موارد پس از تائید امکان استفاده آن، لازم است که از بُعد اقتصادی نیز به دقت مورد توجه قرار گیرد. به همین لحاظ واحد تولید استر پاک لاک (P . T . N ) پس از انجام مجموعه مراحل به کار گیری تولیدات استری خود در جایگاههای قابل استفاده به این نتیجه رسیده است که یکی از بهترین استرها از نظر توجیه علمی و فنی و نیز از جنبه اقتصادی، حلال متیل استات می باشد ، که با قابلیتهای بسیار می تواند به عنوان تاثیر گذارترین عامل در بعضی از ترکیبات شیمیائی به کار رود.
همانطور که یاد آوری شد استرها بعضاً نقش حلال را بازی می کنند که زاویه نگاه ما در این ارتباط نیز بر این مبنا است. امروزه در بسیاری از صنایع نقش حلالها جایگاه ویژه ای دارد و موارد مصرف آن نیز بسیار گسترده و رو به فزونی است. یکی از حلالهایی که در حال حاضر جایگاه ارزشمندی از نظر توان و قدرت حلالیت و سازگاری با مجموعه حلالها و نیز جنبه اقتصادی می توان در نظر گرفت، متیل استات است که با پرهیز از تعاریف جامع و حیطه کاربرد آن فقط در بخش تینرها به آن اشاره می شود. متیل استات، مایعی خنثی، با بویی شبیه استن می باشد. متیل استات یک حلال عالی برای انواع تینرهای فوری در سطوح مختلف، لاکهای نیترو سلولز و سلولز استات، سلولز اترها، سلولوئید، پلی ونیل استات، تعداد زیادی از رزینهای دیگر و نرم کننده ها و اکثر روغنهای نفتی و چربیها می باشد. متیل استات یکی از فرارترین حلالها می باشد. بنابراین، این ماده برای مصرف در لاکهای زود خشک شو، در تولید تینر به عنوان جایگزین خوبی برای استن، برای نرم نمودن سفت کننده های پاشنه کفش(لایی کفش) و نیز در تولید صمغ های سلولوئید از تکه های فیلم بکار می رود. متیل استات اغلب در محلولهای لاک برای کاهش ویسکوزیته به کار می رود. متیل استات همچنین در صنعت عطر سازی و تهیه رنگینه های آلی (جوهرها) مصرف می شود.
از جمله مواردی که در ساخت تینر باید مورد توجه قرار داد توان حلالیت جامع الشرایط است. بدین معنی که تنها قدرت حلالیت نمی تواند پاسخگوی همه نیازهای مورد انتظار باشد. هر یک از اجزاء یک تینر مرغوب باید نقش خود را در ایجاد پیوندهای خانواده ترکیبی به خوبی ایفا نماید، به نحوی که حضور آن در کانون ترکیب، ثمربخش باشد. متیل استات می تواند یکی از حلالهایی باشد که در اینگونه ترکیبات نقش مؤثر دارد. علت اصلی توجه بیش از معمول به این ماده این است که در حال حاضر تولید آن در کشور صورت می پذیرد و قیمت آن با توجه به کیفیت آن بسیار قابل قبول است. پاک لاک به عنوان یک واحد تولید کننده مجموعه استرها، از جمله شاخص ترین آن که همان متیل استات است، این آمادگی را دارد که مصرف کنندگان را با توجیه علمی و اقتصادی، به سوی این مصرف سالم و مؤثر و ارزان هدایت کند.
با ما تماس بگیرید

مطالب مرتبط

انواع رنگ در صنعت مبلمان
انواع رنگ در صنعت مبلمان

مبلمان یکی از تاثیرگذارترین اجزا در دکوراسیون منزل است به همین دلیل باید در انتخاب رنگ چوب و همچنین پارچه مبلمان چرا رنگ مبل در خانه مهم است؟ رنگ های چوب مبلمان بسیار متفاوت بوده و بستگی به سلیق ...

blog
blog

مقدمه احتمالا، در حالیکه در جستجوی یک پروژه جدید از طریق اینترنت هستید، میزهای رزینی زیبا با جلوه آبشارهای خیره کننده، دریای مواج، طرح کهکشانی و … مشاهده کرده اید. بسیاری از این محصولات را می توا ...

همه چیز درباره لاک ناخن
همه چیز درباره لاک ناخن

لاک از جمله وسایلی است که انواع و اقسامش روی میز آرایش هر خانمی پیدا می‌شود؛ به خصوص که در این محصول، علاوه بر تنوع رنگ، تنوع غلظت و مدل هم وجود دارد. برخی لاک‌ها فقط رنگ دارند و برخی اکلیلی هستند.

شرکت صنایع شیمیایی و رنگسازی پاک طیف نگار که با برند پاک لاک شناخته می‌شود پیشینه‌ای بیش از 40 سال اشتغال در زمینه‌‌ی رنگ و مواد شیمیایی داشته و فعالیت خود را در زمینه‌ی تولید، از سال 1372 آغاز نموده و رفته رفته حوزه‌ی فعالیت خود را در تولید رنگ و مواد شیمیایی گسترش داده است.

دفتر مرکــزی : تهـــران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، کوچه سینا، شماره 1729 ، واحــــد 8

22238905-6

info@paklac.com

تمامی حقوق این وب‌سایت نزد شرکت پاک طیف نگار محفوظ می‌باشد