انواع حلال صنعتی کدامند؟

انواع حلال صنعتی کدامند؟

حلال های مصرفی در صنایع به طبقات زیر دسته بندی می شوند:

1- آبی

2- آلی

معمولا انتخاب حلال مناسب برای یک سیستم دو گزینه دارد: آب یا یک حلال آلی. آب، ویسکوزیته بالاتری نسبت به حلال های آلی متداول دارد. حلال های آلی معمولا فشار بخار بالاتر، گرمای نهان تبخیر کمتر، نقطه جوش پایین تر و کشش سطحی کمتری نسبت به آب دارند که این امر به علت پیوند های هیدروژنی قوی میان مولکول های آب است. سرعت تبخیر یک حلال معمولا با گرمای نهان تبخیر آن مشخص می شود اما برخی اوقات از نقطه جوش برای تخمین سرعت تبخیر استفاده می شود. اثرات زیان آور حلال های آلی در محیط های کوچک خود را نشان می دهد ، زیرا حلال های آلی بسیار فرار بوده و درنتیجه به دلیل سمی بودن ، هم برای انسان و هم موجودات زنده دیگر زیان آور است. یکی از اصول کار با حلال ها این است که ازحلال های بی خطرتر استفاده کنیم. اغلب در آزمایشگاه ها، باید سعی کنیم از حلال های سمی برای حل کردن موادی که در واکنش شیمیایی به کار برده می شوند، استفاده نکنیم. بسیاری از حلال ها که در مقادیر زیاد در صنعت به کار برده می شوند برای سلامت انسان مضر هستند یا می توانند خطرات دیگری مانند آتش سوزی و انفجار به وجود آورند. حلال هایی که عمدتا مصرف شده و برای سلامت انسان مضر می باشند شامل تتراکلرید کربن، کلروفورم، و پرکلرواتیلین هستند.

اما دسته بندی بهتر بر اساس قطبیت مولکول ها انجام می گیرد:

1- غیر قطبی

2- قطبی

3- هیدروژنی

در حلال قطبی، ذرات تشکیل دهنده حلال قطبی بوده و یکدیگر را با نیروی جاذبه ی الکتروستاتیکی جذب می نمایند. مهمترین حلال قطبی آب می باشد. انواع اسیدها مانند سولفوریک اسید H2SO4 و هیدروزن فلوئورید HF ، نیز در این دسته قرار می گیرند. در حلال های غیر قطبی ، ذرات حلال غیرقطبی بوده و بنابراین تنها نیروی جاذبه ی ضعیف واندروالسی بین ذرات وجود دارد، به همین دلیل این حلال ها اغلب، دارای نقطه ی جوش بسیار پایین بوده و فرار هستند.

حلال های آلی نسبت به حلال های غیر آلی یا حلال های معدنی، قطبیت کمتری دارند و درنتیجه معمولا" این دسته از حلالها ، مواد غیر قطبی را بهتر در خود حل می کنند. چند حلال در زیر آمده است. حلالها موقعی مفید هستند که مایع باشند به عنوان مثال آب در محدوده ی 0 تا 100 درجه سانتیگراد مایع می باشد، پس تنها در این محدوده دمایی می توانند به عنوان حلال مورد استفاده قرار گیرند. چنانچه مواد حل شونده در دماهای پایین تر یا بالاتر قرار داشته باشند باید از حلالهای دیگر استفاده نمود.

نیروهای بین مولکولی در یک مایع غیر قطبی بسیار کوجک و ناچیز هستند، بنابراین آرایش و جهت گیری خاصی برای مولکول ها وجود ندارد. میدان الکتریکی مولکول های قطبی میان اتم هایی که در جدول تناوبی فاصله زیادی از یکدیگر دارند، بیشتر است. مولکول های قطبی تمایل به آرایش یا جهت گیری خود نسبت به یکدیگر دارند و ایجاد این گروها که کمترین میزان انرژی را دارند با هندسه و ارتعاشات حرارتی آن ها متناسب است. گروه های قطبی نسبت به گروه های غیر قطبی با یک سطح باردار واکنش بیشتری دارند. جذب گروه های قطبی روی سطوح ذرات منجر به ایجاد سطحی غیر قطبی می شود و لایه جذب شده می تواند یک لایه دیگر را نیز جذب کند. فرآیند اضافه شدن لایه ها تا جایی ادامه می یابد که ارتعاشات حرارتی بر نیروهای موثر بر جهت گیری ذرات غلبه کند. پیوند هیدروژنی نیز زمانی در آب ایجاد می شود که اتم هیدروژن در نزدیکی اتمی با جفت الکترون غیر پیوندی قرار گیرد.

حلال های غیر قطبی خوب اسپری نمی شوند. این حلالها شامل هیدروکربنهای آروماتیک و آلیفاتیک، حلالهای کلردار و ترپنها هستند. اضافه کردن حلال های قطبی سازگار با مواد پوشش اولیه قابلیت اسپری الکترواستاتیک را بهبود می بخشد. حلالهای قطبی شامل کتونها، الکلها، گلیکول اترها، استرها و نیترو پارافینها می باشند.

مطالب مرتبط

blog
blog

مقدمه احتمالا، در حالیکه در جستجوی یک پروژه جدید از طریق اینترنت هستید، میزهای رزینی زیبا با جلوه آبشارهای خیره کننده، دریای مواج، طرح کهکشانی و … مشاهده کرده اید. بسیاری از این محصولات را می توا ...

همه چیز درباره لاک ناخن
همه چیز درباره لاک ناخن

لاک از جمله وسایلی است که انواع و اقسامش روی میز آرایش هر خانمی پیدا می‌شود؛ به خصوص که در این محصول، علاوه بر تنوع رنگ، تنوع غلظت و مدل هم وجود دارد. برخی لاک‌ها فقط رنگ دارند و برخی اکلیلی هستند.

نقش حلال ها در صنایع رنگ سازی
نقش حلال ها در صنایع رنگ سازی

کاربرد حلال در صنایع رنگ سازی مهمتر از دیگر صنایع است بخاطر برس زدن تشکیل فیلم براقیت زمان خشک شدن همگی تابع درصد غیر فراررنگ بوده و این حلال است که با قدرت انحلال کنندگی خود به درصد مورد نیاز دلخو ...

شرکت صنایع شیمیایی و رنگسازی پاک طیف نگار که با برند پاک لاک شناخته می‌شود پیشینه‌ای بیش از 40 سال اشتغال در زمینه‌‌ی رنگ و مواد شیمیایی داشته و فعالیت خود را در زمینه‌ی تولید، از سال 1372 آغاز نموده و رفته رفته حوزه‌ی فعالیت خود را در تولید رنگ و مواد شیمیایی گسترش داده است.

دفتر مرکــزی : تهـــران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، کوچه سینا، شماره 1729 ، واحــــد 8

22238905-6

info@paklac.com

تمامی حقوق این وب‌سایت نزد شرکت پاک طیف نگار محفوظ می‌باشد