مواد شیمیایی پرکاربرد در صنایع رنگ سازی

مواد شیمیایی پرکاربرد در صنایع رنگ سازی

رنگ یک ماده شیمیایی پرکاربرد است که به صورت مایع به کار می رود و از طریق فرآیندهای شیمیایی مختلف به صورت جامد خشک می شود.

ساده ترین انواع رنگ لاک ها هستند. رنگ ها انواع مختلفی دارند مانند رنگ روغنی، رنگ پلاستیکی، رنگ های لعابی یا مات، رنگ هایاتومبیل و...

کاربرد رنگ: ـ حفاظت از سطوح ـ شناسایی ـ تزیین ـ بهداشت

مواد اولیه مورد نیاز در صنعت رنگ ساز رنگدانه ها:

رنگدانه ماده شیمیایی رنگی نامحلول در آب است که در صنایع رنگ سازی نقش آماده کردن رنگ، پنهان کردن و کنترل براقیت را دارد. رنگدانه ها به دو 
گروه تقسیم می شوند:

 این دو گروه عبارتند از:

1. رنگدانه های اولیه (Prim Pigments) :

رنگدانه های اولیه شامل مواد شیمیایی مانند دی اکسید تیتانیوم، اکسید سبز کروم، اکسید آهن زرد، اکسیدآهن قرمز و… می باشد.

2. رنگدانه های افزودنی (Pigments Extender):

رنگدانه های افزودنی شامل مواد شیمیایی مانند کربنات کلسیم، منیزیم سیلیکات( تالک)، باریم سولفات(باریت)، میکا و … می باشند .

* تیتانیوم: تیتانیوم درصنعت به دو صورت فلزی و دی اکسید تیتانیوم به کار می رود. شکل فلزی تیتانیوم به دلیل مشکلات تهیه خالص سازی مصرف زیادی ندارد در عوض شکل دی اکسید آن (TiO2)درصنایع ساخت مواد شیمیایی اولیه مانند صنعت رنگ سازی به طور عمده استفاده می شود. در صنعت رنگ سازی فام سفید به رنگ می دهد و مهم ترین رنگدانه سفید می باشد.

* پودر بنتونیت (Bentonite):بنتونیت نوعیرس ریزدانه است که حاوی حداقل 85% رس مونتموریلونیت (رسی که جذب رطوبت بالایی دارد) می باشد. پودر بنتونیت به رنگ سفید تا سفید مایل به کرم با دانه بندی بسیار ریز می باشد و بسته بندی آن جهت جلوگیری از جذب رطوبت به صورت کیسه لمینتدولایه است.

* رزین ها: رزین ها موادشیمیایی پرکاربرد در صنعت رنگ سازی هستن که به منظور کنار هم قرار دادن رنگدانه ها و چسبانندگی آن ها به سطح رنگ است. در رنگ های پایه آب از پلیمرهای امولسیون اکریلیک به عنوان گیرنده استفاده می کنند که حاوی انواع مختلفی از ترکیبات شیمیایی هستند. انواع متداول پلیمرهای اکرلیک بر پایه مونومر است به عنوان مثال متیل متاکریلات ومتاکریلات بوتیل را می توان نام برد. رنگ های ارزان قیمت معمولا بر اساس فرمول بندی پلی وینیل استات (Poly Vinyl Acetate) ساخته می شود. رزین های حلال انواع وسیعی دارند که مهم ترین و پرکاربردترین این مواد شیمیایی رزین های آلکیدی که عمدتا به عنوان رنگ فلزات به کار می رود، هستند. رزین های پوششی به عنوان محافظ استفاده می شوند. برای مثالاورتان، پلی سایلوکسان، اپوکسی و… جزء رزین های پوششی محافظ هستند.

* حلال ها: حلال ها مواد شیمیایی هستند که می توانند آب، معدنی و آلی باشند. حلال ها مانع از سفت و حالت چوب شدن رنگ می شوند همچنین به عنوان یک حامل برای رنگدانه ها و رزین ها عمل می کنند.

حلال های پر کاربرد در صنعت رنگ سازی عبارتند از: ـ تینر 402 ـ زایلن ـ متانول ـ روغن سویا ـ بوتیل گلیکول

* افزودنی ها: افزودنی ها موادشیمیایی برای ارتقاء خواص ویژه مانند سهولت قلم خوری، مقاومت در برابر کپک ،مقاومت در برابر خراش، خشک شدن و مقاومت در برابر فشارهای خمشی به کار می روند. مراحل تشکیل رنگ:

1.اندازه گیری دقیق مواد 2. آماد سازی پایه وپراکندگی رنگدانه 3. مخلوط کردن رزین، حلال و مواد افزودنی 4. تولید محصول نهایی 5. آزمایش کنترل کیفیت آزمایشگاهی محصول 6. 
بسته بندی محصول

7. قیمت گذاری و فروش رنگ تولید شده 

مطالب مرتبط

انواع رنگ در صنعت مبلمان
انواع رنگ در صنعت مبلمان

مبلمان یکی از تاثیرگذارترین اجزا در دکوراسیون منزل است به همین دلیل باید در انتخاب رنگ چوب و همچنین پارچه مبلمان چرا رنگ مبل در خانه مهم است؟ رنگ های چوب مبلمان بسیار متفاوت بوده و بستگی به سلیق ...

blog
blog

مقدمه احتمالا، در حالیکه در جستجوی یک پروژه جدید از طریق اینترنت هستید، میزهای رزینی زیبا با جلوه آبشارهای خیره کننده، دریای مواج، طرح کهکشانی و … مشاهده کرده اید. بسیاری از این محصولات را می توا ...

همه چیز درباره لاک ناخن
همه چیز درباره لاک ناخن

لاک از جمله وسایلی است که انواع و اقسامش روی میز آرایش هر خانمی پیدا می‌شود؛ به خصوص که در این محصول، علاوه بر تنوع رنگ، تنوع غلظت و مدل هم وجود دارد. برخی لاک‌ها فقط رنگ دارند و برخی اکلیلی هستند.

شرکت صنایع شیمیایی و رنگسازی پاک طیف نگار که با برند پاک لاک شناخته می‌شود پیشینه‌ای بیش از 40 سال اشتغال در زمینه‌‌ی رنگ و مواد شیمیایی داشته و فعالیت خود را در زمینه‌ی تولید، از سال 1372 آغاز نموده و رفته رفته حوزه‌ی فعالیت خود را در تولید رنگ و مواد شیمیایی گسترش داده است.

دفتر مرکــزی : تهـــران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، کوچه سینا، شماره 1729 ، واحــــد 8

22238905-6

info@paklac.com

تمامی حقوق این وب‌سایت نزد شرکت پاک طیف نگار محفوظ می‌باشد