رنگ های ساختمانی - رنگ های صنعتی - رنگ های صنایع چوبی تینر پاک لاک بوتیل استات - متیل استات - اتیل استات

جزئیات خبر


بررسی حذف سقف خرید سالیانه 4 گروه کالایی پتروشیمی



طی هفته های گذشته و با ورود صنعت پلاستیک به رکود ناشی از متغیرهای مختلف از جمله تعهد ارزی صادرکنندگان، خروج نقدینگی، نوسانات دلار و ...، کمیته تخصصی پتروشیمی، برای تحریک تقاضا و بالا بردن معاملات، سقف خرید محصولات پتروشیمی در بورس کالا را افزایش داد. حتی در صورتجلسه دهم این کمیته، به قیمت توافقی و زیر قیمت بورس نیز اشاره شده است. این تصمیمات را در گفتگو با علی بخشنده، مدیر کالایی کارگزاری بورس بیمه ایران به گفتگو نشسته ایم


به گزارش ویکی پلاست، متن گفت‌وگو به شرح زیر است:

•  هفته قبل اقدامات جدی از طرف توسعه صنایع پایین‌دستی و بورس کالا برای بالا بردن تقاضا و معاملات انجام شده و سقف خرید برخی از کالاها حتی به‌صورت یک‌ساله هم برداشته می‌شود و کسانی که کد بهین یابی دارند به هر میزانی که بخواهند می‌توانند برای این گروه‌های کالایی تقاضا کنند، تحلیل شما دراین‌باره چیست؟

این تصمیمات در بورس کالا گرفته نشده و بورس کالا تنها این تصمیمات را اجرا می‌کند، این‌گونه تصمیمات در کمیته پتروشیمی در هفته اخذ و ابلاغ‌شده و بورس کالا این تصمیمات را اجرا کرده.

من نمی‌دانم مبنای این تصمیمات که این کالاها انتخاب‌شده‌اند چه چیزی بوده است، به‌عنوان‌مثال پلی‌استایرن معمولی پلی‌اپلین سبک تزریقی و سنگین بادی و پی‌وی‌سی چگونه بدون سقف بهین یاب ....

•  بر اساس صورت‌جلسه عنوان شده هر گروه کالایی اگر دو نوبت عرضه شد و زیر 50 درصد معامله داشت، اجازه برداشتن سقف صادر می‌شود...

اگر بخواهیم بنگریم که چرا با کاهش حجم روبرو شدیم باید بدانیم تولیدکننده واقعی به‌اندازه نیاز خود خرید می‌‌کند و اندازه مارکت ما برای کسانی که می‌‌توانند از این بازار خرید کنند همین است.

واسطه‌هایی در بازار بودند که تحت لوای خرید محصولات از طریق همین شرکت‌ها اقدام می‌کردند و در بازار غیررسمی توزیع می‌کردند.

به‌هرحال شرایط برای فعالان در این زمینه مساعد نیست و ریسک‌های زیاد و امنیتی برای فعالان در این عرصه وجود دارد و به همین دلیل ترجیح می‌دهند که در این زمینه فعالیت نکنند، به نظر من اکنون بهترین موقعیت است که صنف صنعت پلاستیک و عمده‌فروشان این صنعت را به رسمیت بشناسیم و اجازه دهیم که آن‌‌ها نیز به‌صورت رسمی در این زمینه کار کنند.

پیشنهادی که ما ارائه دادیم این است که سهمیه‌ها همانند گذشته به‌صورت ماهانه باشد و تولیدکننده‌ نیاز ماهانه خود را خرید کند و مازاد عرضه نیز در روزهای شنبه و یکشنبه به‌صورت بهین‌یابی عرضه شود و شرکت‌های بازرگانی بتوانند به‌صورت رسمی خرید کنند، با این کار می‌توانیم هم پاسخگوی نیاز صنایع پایین‌دستی باشیم و هم بازار منسجم قوی برای محصولات پتروشیمی در بازار آزاد پیدا کنیم.

•  آیا تعهد ارزی و مشکلات نقدینگی و رکود را در کاهش معاملات دخیل نمی‌دانید؟ اینکه مازاد عرضه‌ها به مچینگ وارد شود با پیشنهاد شما چه تفاوتی دارد؟

قطعاً این موارد تأثیر داشته، درآمدها کاهش یافته و خریدها کم شده و جذابیت کم شده است، در پاسخ به سؤال دوم نیز باید بگویم که حالت پیشین واسطه‌ها از طریق واحدهای تولیدی واردشده و بارها را جابجا می‌کردند و در این میان فروش غیررسمی بار مشخص نمی‌شد و با این پیشنهاد می‌توانیم ساماندهی به خریدهای خارج از بورس داشته باشیم.

•  تا چه اندازه تصمیماتی که در این چند ماه در کمیته تخصصی پتروشیمی گرفته می‌شود منطبق با نیازهای بازار است؟

به نظر بنده این تصمیمات تا به‌حال بیشتر منطبق با نیازها و شرایط عرضه‌کننده بوده است، به‌عنوان‌مثال وقتی دیدند عرضه‌کننده نمی‌تواند فروش خوبی داشته باشد نیازها باز شد اما به نظر من باید از همان اول آزاد می‌شد.

سیستم بهین یاب از سال 89 و هم‌زمان با هدفمند کردن یارانه‌ها ایجاد شد، اما ما اکنون این حالت شوک را نداریم و بهتر است که فضا باز و از حالت تعزیراتی خارج شود و خریدوفروش پلیمر نیز بتواند به‌عنوان یک صنف در درآمد مالیاتی دولت نیز کمک‌هایی داشته باشد.

اگر مازاد عرضه‌ها در فضای مچینگ بوده و غیربهین‌یابی شود و شرکت‌های پتروشیمی بتوانند خرید کنند، در انتظارات کمیته تخصصی پتروشیمی مبنی بر تحریک معاملات و تقاضا تأثیر دارد







عضویت در خبرنامه
ارسال به دوستان